چگونه به فردی که با خشم و افسردگی دست و پنجه نرم می نماید یاری کنیم؟

به گزارش مجله تار و سه تار، گاهی خشم، می تواند یک چهره از افسردگی باشد. افسردگی و بی انگیزگی اختلال شایع عصر ما است و بیشتر افراد فقط علائم معمولی مانند غمگینی، ناامیدی، کج خلقی، کمبود انرژی، مشکل در تمرکز و بی علاقگی به فعالیت ها و تفریح های سابق را به عنوان نشانه های آن می شناسند اما باید بدانیم که افسردگی، حالت های دیگری هم دارد و در هر فرد به یک شکل خاص نمایان می گردد.

چگونه به فردی که با خشم و افسردگی دست و پنجه نرم می نماید یاری کنیم؟

خشم یک احساس عادی و البته ناخوشایند است که همه ما تجربه می کنیم. با این حال، در شرایطی که افسردگی بر روح و روان ما مسلط شده، داشتن خشم شدید و پرخاشگری شرایط را طاقت فرسا و سختتر می نماید. اگرچه خشم به خودی خود یک اختلال سلامت روان محسوب نمی گردد، اما می تواند نشان دهنده یک مسئله عمیق تر و بزرگ تر باشد و ممکن است برای شناخت و درمان آن به یاری حرفه ای احتیاج باشد.

اگر یکی از نزدیکان شما با خشم و افسردگی دست و پنجه نرم می نماید، این مقاله به شما یاری خواهد نمود شناخت خوبی از شرایط فرد مضطرب داشته باشید و بتوانید اوضاع بحرانی را کنترل و مدیریت کنید تا آسیب های رفتار پرخاشگرانه هم برای شما و هم خود فرد به حداقل برسد.

خشم و افسردگی چگونه به هم مرتبط هستند؟

خشم، فقط یک سرپوش و محافظ برای یک غم بزرگ است. اگر کسی را می شناسید که از افسردگی رنج می برد، بی شک با این جمله هم نوا و موافق خواهد بود. برای بعضی از افراد، افسردگی ممکن است با سایر اختلالات روانی مانند اختلال خوردن، سوء مصرف مواد یا بی خوابی نیز مرتبط باشد اما برای بعضی دیگر، افسردگی خود را به وسیله یک علامت کمتر رایج نشان دهد: خشم. کسی که در کنار افسردگی، مسائل مدیریت خشم را هم تجربه می نماید، به احتمال زیاد یک یا چند تا از رفتارهای زیر را از خود بروز می دهد. بهتر است این رفتارها و نشانه ها را به دقت در یک فرد افسرده دنبال کنیم:

  • تغییر خلق در فواصل کوتاه
  • داشتن افکار خود انتقادی شدید
  • حساسیت و واکنش تند به انتقاد از طرف دیگران
  • رفتار پر خشونت
  • واکنش های انفجاری به خاطر مسائل کم اهمیت
  • آزار کلامی یا فیزیکی خود یا دیگران

9 راه برای حمایت از کسی که دچار خشم و افسردگی شدید است

مانند هر بیماری دیگری، افسردگی نیز احتیاجمند عشق، مراقبت و مهم تر از همه درک شدن است. البته که این شرایط می تواند بسیار سخت باشد، به خصوص اگر یکی از عزیزان و اعضای خانواده تان در حالی که افسرده و غمگین است، حرف های آزاردهنده بگوید یا رفتار تند و زننده نشان دهد.

اگرچه هرگز نباید رفتار بد را عادی تلقی کنید و آن را بپذیرید، مهم است که به یاد داشته باشید که افسردگی یک شرایط پیچیده سلامت روان است. ممکن است همه چیز آن طور که به نظر می رسد نباشد. افراد مبتلا به افسردگی گاهی اوقات دوره های افسردگی شدیدی را تجربه می نمایند که در طول این دوره ها، سلامت روان شان به شرایط بدتری افت می نماید و احساساسات ناخوشایند و ناامیدی را با شدت بیشتری تجربه می نمایند.

نتایج یک تحقیق روان شناسی در سال 2013 نشان داد که بیش از نیمی از افرادی که با افسردگی دست به گریبان هستند، طغیان احساسی، خشم آشکار و آستانه تحمل پایین را هم گزارش نموده اند. پس این نکته اساسی است که هر کسی که در جایگاه مراقبت و همراهی با فردی است که شرایط روانی پیچیده ای دارد باید آموزش ببیند. با ما همراه باشید تا 9 روشی را آنالیز کنیم که شما می توانید به یاری آن ها درگیری و جنبه های منفی همراهی با فرد افسرده را به حداقل برسانید.

1. مراقبت از خودتان را از قلم نیاندازید

برای اینکه یک فرد حمایت نماینده و موثر باشید، باید سلامت روان خود را در بالاترین اولویت قرار دهید. اگر یکی از عزیزان تان با مسائل جدی در زندگی روبرو است، همواره به خودتان یادآوری کنید که شما درمان گر او نیستید و نمی توانید از نظر عاطفی همواره در دسترس باشید، به خصوص اگر احساس می کنید خودتان هم ضعیف، ناتوان یا آسیب پذیر هستید.

به بهانه مراقبت از عزیز بیمارتان از زندگی شخصی تان دور نشوید. برای رسیدگی به احتیاجهای خود زمان بگذارید و روی دیدارهای محبت آمیز و تفریحات تان سرمایه گذاری کنید.

با فردی که درگیر خشم و افسرگی است صریح باشید و مرزها و خط قرمزهایتان را برایش توضیح دهید.

آزار جسمی یا کلامی هرگز و به هیچ شکلی قابل قبول نیست. اگر فردی که شرایط روحی خوبی ندارد دست به اقدام های آزاردهنده زد، زمان آن رسیده که با یک متخصص مشورت کنید و اقدامات جدی تری در پیش بگیرید.

2. معلومات خود را درباره افسردگی را به روز کنید

طبق مطالعه انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، اختلال افسردگی شدید(MDD) بیش از 16 میلیون آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده و اغلب این افراد اختلال اضطراب و خشم را هم گزارش نموده اند. طبق یک مطالعه دیگر، سطح اضطراب و در نتیجه آن سطح خشم در جامعه تغییر معناداری داشته است.

همه افراد افسردگی را به یک شکل تجربه نمی نمایند. در زمینه روش های درمانی هم این نکته صدق می نماید. چیزی که ممکن است برای یک نفر موثر باشد ممکن است برای شما کارساز نباشد و همه چیز به نظر درمان گر وابسته است.

مطالعه کردن درباره جنبه های مختلف بیماری و داشتن جلسات منظم با یک درمان گر هم برای خود فرد و هم شما باعث خواهد شد که اطلاعات کافی از شرایط داشته باشید. برای مدیریت شرایط بحرانی آموزش ببیند و آماده باشید تا بی اطلاعی و دستپاچگی شما اوضاع را پیچیده تر نکند.

3. محرک های خشم و اضطراب آن ها را بیاموزید

محرک های محیطی، مانند سرنخ های روانشناختی هستند که ترومای گذشته را یادآوری می نمایند و باعث ایجاد احساسات ناراحت نماینده مانند اضطراب یا استرس در شخص می شوند مهم است که با علائم هشداردهنده خاص هر فرد آشنا باشید.

محتمل است یک فرد عادی از اندازه تاثیری که یک محرک کوچک بر روحیه فرد مضطرب می گذارد درک درستی نداشته باشد. سعی کنید بدون قضاوت و سوال پرسیدن پی درپی در کنار او باشید تا اثر محرک بر روان او کاهش یابد و به حالت نرمال و باثبات برگردد.

بعد از آرام شدن فرد می توانید از بخواهید درباره چیزی که باعث تغییر خلق وخوی ناگهانی یا طغیان عصبانیتش شده صحبت کند. بعد از آن خواهید توانست محرک هایی را که او را به سمت خشم فعال و برون ریز راهنمایی می نماید بشناسید و سعی کنید شرایط را به گونه ای مدیریت کنید که فرد افسرده کمترین روبروه و ارتباط را موضوعات آزاردهنده داشته باشد.

4. او را قضاوت، سرزنش و تحقیر نکنید

اختلالات روحی و روانی اغلب تاثیر بدی بر روابط بین فردی می گذارند. اگر قصد مراقبت و حمایت از یک فرد روان رنجور را دارید، مطمئن باشید که صبوری و ملایمت مهم ترین اصل ارتباط شما با هم باشد.

در طول درمان فردی که دارای مسائل افسردگی و خشم فعال است، او را به خاطر بیماری اش قضاوت یا سرزنش نکنید و مدام به او یادآوری نکنید که حال بد الان او، نتایج کدام کارهای نادرست گذشته اش است.

با ایجاد حس شرم و سرافکندگی، او را از جهت بهبودی دور می کنید و حتی او را به تنهایی بیشتر و رفتار مخرب تر سوق می دهید. دور از انتظار نیست که به پنهان کاری روی بیاورد و روزبه روز از شما دورتر گردد.

5. سعی کنید با هم فعالیت های مفرح انجام دهید

افراد مبتلا به افسردگی اغلب اعتماد به نفس پایینی دارند. آن ها ممکن است تحت تأثیر افکار منفی قرار بگیرند و باور نمایند که مورد بی مهری یا نفرت قرار دارند و سعی می نمایند از نظر اجتماعی، منزوی باشند.

شما کسی باشید که اولین قدم را برای آغاز ارتباط برمی دارد. از او دعوت کنید با شما از خانه بیرون برود فعالیت های مفرح کنار هم انجام دهید. با انجام فعالیت های مشترک مثل سینما رفتن، ورزش های سبک، پیاده روی روزانه و رفتن به کافه و رستوران های نو او را به جهت بازگشت به اجتماع راهنمایی و تشویق کنید. حضور فیزیکی در محیط های نو باعث ایجاد تنوع و بهبود روحیه خواهد شد. حمایت، همراهی و دلگرمی شما هم بی شک بخش کلیدی این فعالیت ها خواهد بود.

6. رفتار فرد خشمگین را تلافی نکنید

اگر قبول کنیم که افسردگی، اضطراب و سایر اخلالات روحی هم بیماری هایی مشابه امراض جسمی هستند، با دید درست تری با فرد افسرده روبرو خواهیم شد.

هنگامی که با یک طغیان احساسی یا حمله خشم روبرو می شوید، با او برخورد منفی نکنید. سعی کنید خونسردی خود را حفظ کنید و احساسات او را بدون اینکه خودتان را در موضع ضعف قرار دهید، بپذیرید. زمانی را برای فروکش کردن خشم فرد مضطرب در نظر بگیرید و بعد از آن با صحبت کردن و دقت کردن به آنچه او را عمیقا آزرده، راه حلی بیابید. پرخاشگری متقابل از طرف شما، اندازه تنش و ناامنی در ارتباطتان را چندین برابر خواهد نمود.

7. به روش های مقابله با خشم مسلط باشید

اگر یکی از افراد خانواده شما با حملات خشم و تغییرات ناگهانی خلق دست و پنجه نرم می نماید و محتمل است در زمان تغییر خلق، در معرض پرخاشگری های او باشید بهتر است از قبل برای چنین شرایط آمادگی داشته باشید و مکانیزم های آرام کردن یک فرد عصبانی را بدانید.

یکی از تکنیک هایی که درمان گران توصیه می نمایند این است که بحث را از موضوعات آزار دهنده برای شخص مضطرب دور کنید. با پرت کردن حواس می توانید زمان بیشتری داشته باشید تا بهتر فکر کنید و مکالمه را به سمت درست پیش ببرید.

شخص افسرده را تشویق کنید که به هوای آزاد برود و تمرینات کششی سبک و مدیتیشن انجام دهد. ترکیب هوای تمیز و حرکات ورزشی به سرعت می تواند از اندازه تنش کم کند.

8. به منابع درمان دسترسی داشته باشید

طغیان های احساسی می تواند انرژی اندکی را که یک فرد مبتلا به افسردگی دارد تخلیه کند. برترین حالت این است که از نزدیک فرایند درمان و بهبودی اختلالات خلقی عزیزانتان را دنبال کنید. اگر او احتیاج به مصرف دارویی خاص دارد، از آن خبر داشته باشید و برای احتیاط تعداد کمی از آن را پیش خود نگه دارید تا در شرایط بحرانی نداشتن دارو به مشکل نوی تبدیل نگردد.

9. او را تشویق کنید که از یک متخصص یاری بگیرد

لازم نیست اولین قدم را به تنهایی بردارید. روان درمانی می تواند به درمان افسردگی و مسائل مدیریت خشم یاری کند. نتایج یک مطالعه نشان داد که درمان شناختی-رفتاری (CBT) می تواند در درمان بیماران مبتلا به عصبانیت مفرط و افسردگی موثر باشد.

حمایت های عاطفی شما و نظرات تخصصی یک درمان گر در کنار هم می توانند یک نتیجه خوب را رقم بزنند. همه کوشش خود را انجام دهید تا فرد مضطرب را به آغاز و ادامه دادن فرایند درمان تشویق کنید. یک درمان گر توانا می تواند فضای امنی برای مراجع بسازد تا از سختترین لحظات زندگی اش سخن بگوید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: emote life

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 2009

به "چگونه به فردی که با خشم و افسردگی دست و پنجه نرم می نماید یاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه به فردی که با خشم و افسردگی دست و پنجه نرم می نماید یاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید