گروههای سیاسی عراق در فکر استیضاح الکاظمی

به گزارش مجله تار و سه تار، منابع سیاسی عراقی در بغداد امروز (چهارشنبه) از تلاش فراکسیون های مجلس برای استیضاح نخست وزیر این کشور به دلیل عملکرد ضعیفش در پرونده حضور نظامی آمریکا در خاک عراق و دو بحران بهداشتی و مالی که ماه هاست ادامه دار شده ، پرده برداشتند.

گروههای سیاسی عراق در فکر استیضاح الکاظمی

به نقل از سایت العربی الجدید، دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق از زمانی که در ماه مه از مجلس رای اعتماد گرفت با چالش های عدیده ای از جمله چالش های مربوط به دستورکارهای گروه های مسلح و گروه های سیاسی متحد با آنها یعنی ائتلاف دوله قانون به ریاست نوری المالکی و ائتلاف الفتح به ریاست هادی العامری پیرامون درخواست اعلام جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی حدبیشتر تا نیمه اول 2021 روبه رو است. این گروه ها الکاظمی را به این مساله متهم می کنند که دنبال اجرایی کردن دستورکارهای آمریکاست.

در این رابطه، دو تن از کنندگان مجلس عراق که جداگانه با العربی الجدید مصاحبه کردند، گفتند، تمایل زیادی برای فراهم کردن مقدمات استیضاح الکاظمی در مجلس وجود دارد.

یکی از این دو کننده گفت، این مقدمه چینی توسط کنندگان دو فراکسیون در مجلس در حال انجام است و این دو فراکسیون هنوز موضوع را رسمی نکرده اند، احتمالا هدف فقط ترساندن و تهدید الکاظمی است اما تا این لحظه با وجود تشکیل جلسه و مطرح شدن موضوع استیضاح نخست وزیر آرای کافی برای انجام این اقدام جمع آوری نشده است.

کننده دیگر نیز روی اظهارات مذکور صحه گذاشت و افزود، فراکسیون هایی در مجلس مشغول رایزنی هستند و احتمالا هدف از استیضاح برکناری الکاظمی به گونه ای که تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام لغو شود، نیست زیرا استیضاح و برکناری الکاظمی به این معنی است که فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات آسان نخواهد بود و این آسان نبودن چینش مقدمات انتخابات با رویکرد فراکسیون ها و احزاب مجلس که نمی خواهند وارد انتخاباتی شوند که به دلیل تظاهرات و ناخرسندی مردم محبوبیتش را از دست داده است، همخوانی دارد. بنابراین هدف از استیضاح این است که این انتخابات را کمی به تعویق اندازند.

وی افزود، کنندگانی که خواهان استیضاح الکاظمی هستند پرونده نیروهای آمریکایی مستقر در عراق، بحران مالی، دستاوردهای الکاظمی از برنامه دولتی خود و نیز توافق های دولت فدرال با دولت اقلیم کردستان را در اختیار دارند.

کریم علیوی، از رهبران ائتلاف الفتح پیرامون این امر در تماس تلفنی با العربی الجدید گفت، دولت الکاظمی در این مرحله در مدیریت کشور ناکام ماند و دستاوردی نداشت. او تنها به تبلیغ دستاوردهایی در رسانه ها اکتفا کرد اما در واقعیت کار قابل ذکری ملاحظه نشد مخصوصا که بابت اجرای این برنامه، دولت الکاظمی رای اعتماد گرفته بود.

وی افزود، بابت پرونده های متعددی از جمله عدم موفقیت دولت و ناکامی در حل بحران مالی که در دوره دولت الکاظمی عمیق تر هم شد، تعلل عامدانه درباره پرونده خروج نیروهای بیگانه از عراق و مشخصا نیروهای آمریکایی گروه های سیاسی زیادی در مجلس خواهان استیضاح الکاظمی هستند.

علیوی ادامه داد، سلب رای اعتماد از دولت الکاظمی کار سختی نیست، هستند کسانی که می توانند ماموریت رساندن کشور به مرحله انتخابات زودهنگام را خیلی بهتر و ایمن تر انجام دهند. در آینده میزان جدیت استیضاح الکاظمی بهتر معلوم می شود.

احمد علی الکنانی، عضو مجلس عراق از ائتلاف الفتح هم در توییتی نوشت، پیدا کردن راه چاره سیاسی ریشه ای و سریع ضروری است. الکاظمی هیچ هدفی ندارد و تلاش ها برای ابقای وی فقط بحران را طولانی تر می کند.

اما احمد الشریفی، تحلیلگر مسائل سیاسی عراق در این باره می گوید، مساله استیضاح الکاظمی و سلب رای اعتماد از او در گرو موافقت سیاسی گروه های شیعی با این مساله است. بیشتر گروه های شیعی و مشخصا ائتلاف دوله قانون و ائتلاف الفتح از همان اول با نخست وزیری الکاظمی مخالف بودند اما تغییرات سیاسی خارجی و داخلی این گروه ها را مجبور کرد موافقت کنند. بنابراین مساله سلب رای اعتماد در حال حاضر بعید نیست مخالفت با الکاظمی قبل از تصدی سمت نخست وزیری به شکل رسمی وجود داشت و اکنون این مخالفت ادامه دار شده و در حال افزایش است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1310

به "گروههای سیاسی عراق در فکر استیضاح الکاظمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گروههای سیاسی عراق در فکر استیضاح الکاظمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید