یمنی ها ریاض را هم می توانند بزنند

به گزارش مجله تار و سه تار، حتما لازم نیست یمنی ها با لشکر نظامی وارد ریاض شوند. وارد ریاض شدن یعنی گروهی، یگانی، یا دسته ای مسلح خود را به وسیله بیابان های ربع الخالی و دیگر مناطق به ریاض- که این شهر نیز در یک منطقه بیابانی واقع شده است- برسانند.

یمنی ها ریاض را هم می توانند بزنند

به گزارش گروه رسانه های مجله تار و سه تار، حداقل تا زمانی که تجاوزهای عربستان سعودی به یمن ادامه داشته باشد، یمنی ها به این تجاوزها پاسخ می دهند. انصارالله حالا از توازن بازدارندگی سخن می گوید و ضربات سخت تری از حملات تکراری سعودی ها به آنها می ز ند. سعدالله زارعی، کارشناس مسائل منطقه با این حال می گوید انصارالله به دنبال توسعه جنگ نیست و اقداماتش در راستای توقف تجاوز است. به اعتقاد او انصارالله می تواند حملات شدیدتر و سریع تری علیه مواضع ریاض انجام دهد زیرا این منطقه نزدیک تر از تاسیساتی است که روز شنبه هدف قرار گرفته است. متن گفت و گو با این کارشناس مسائل منطقه را در ادامه می خوانید.

بر اساس آنچه رسانه ها اعلام نموده اند حملات روز شنبه انصارالله به عربستان نیمی از فراوری نفت سعودی را کم نموده است. با این حملات پهپادی معین می گردد که یمن از ماه ها قبل توانایی مورد هدف قرار دادن تاسیسات حیاتی البقیق را داشته است. چه سیاستی پشت این حملات گام به گام است؟

سیاست یمنی ها مبتنی بر توقف جنگ است و نه توسعه آن. همین الان اگر سعودی ها جنگ را متوقف نمایند و دست از تجاوزشان به این کشور بردارند، حملات به خاک آنجا متوقف خواهد شد؛ حتی اگر جنگ یمن از جهت داخلی ادامه داشته باشد. منظورم این است که اگر آن گروه های نظامی یمنی که در حال نبرد با انصارالله هستند همچنان به جنگ با دولت مرکزی یمن مستقر در صنعا ادامه بدهند ولی سعودی درگیر این جنگ نباشد، انصارالله تمام حملاتش را به خاک سعودی قطع می نماید. علاوه بر این تمام مناطقی را که از خاک عربستان در اختیار گرفته است نیز واگذار می نماید. سیاست انصارالله مبتنی بر توقف جنگ است. چرا هم اکنون یمن در حال توسعه جنگ است؟ زیرا جنگ به مرحله توقف نرسیده است. تا زمانی که سعودی ها تمکین ننمایند، روند اقدامات نظامی یمن علیه مراکز عربستان توسعه پیدا می نماید.

اگر حملات یمن به عربستان سیر صعودی بگیرد، محتمل است متحدان این کشور هم وارد جنگ شوند؟ آیا در اردوگاه عربی-غربی ظرفیتی برای وارد کردن به میدان باقی مانده است؟

همه آنان در جنگ یمن حضور داشتند و به مرور زمان یکی یکی رفتند. پس اینکه تصور کنیم آنها دوباره می آیند و یک قدرت جدید را وارد میدان می نمایند، عملا امکان پذیر نیست.

روز شنبه محمد البخیتی یکی از مقامات انصارالله اظهار داشت در صورت ادامه جنگ نیروهای نظامی یمن به عمق خاک سعودی و حتی به سمت ریاض پایتخت این کشور پیشروی خواهند کرد. آیا این توان در نیروهای مسلح یمن وجود دارد، آن هم کشوری که پنج سال در محاصره و جنگ بوده است؟

حتما لازم نیست یمنی ها با لشکر نظامی وارد ریاض شوند. وارد ریاض شدن یعنی گروهی، یگانی، یا دسته ای مسلح خود را به وسیله بیابان های ربع الخالی و دیگر مناطق به ریاض- که این شهر نیز در یک منطقه بیابانی واقع شده است- برسانند. این کار خیلی آسان است. اینکه یک گروه بخواهد بیابان ها را سپری کند و خود را به دیوارهای ریاض برساند، کار سختی نیست.

شهر دیگری در جهت یمن به سوی ریاض وجود ندارد؟

صحرای عربستان بیش از دو میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد. کدام نیرو می تواند چنین مساحتی را کنترل کند؟ نه چشم هایی که در آسمان دارند می تواند همه نقاط را ببیند و نه روی زمین امکان تهاجم علیه گروه نظامی یمنی ها که به خاک عربستان نفوذ نموده است، وجود دارد، لذا محافظت از چنین جغرافیایی عملا امکان پذیر نیست. این مساله به معنای آن نیست که چند لشکر مرزهای یمن را طی می نمایند و با طبل و دهل به ریاض می رسند، نه یک گروه می تواند راحت به عمق خاک عربستان و ریاض نفوذ کند و ضربه اش را بزند. این مساله تابه حال چندین بار رخ داده است.

پس بیشتر حملات یمنی ها به ریاض رسانه ای نشده اند؟

چرا حتی در زمان خودش به ریاض اعلام هم شد. اما روز شنبه یمن با 10 فروند پهپاد و با پیمودن مسافت هزار و 50 کیلومتر، تاسیسات آرامکو را هدف گرفت و در آنجا آتش برپا کرد. رسانه های آمریکایی نیز اعلام نموده اند به دنبال این حملات صادرات نفت عربستان به نصف رسیده است. تصاویر و فیلم هایی که از راه دور گرفته شده، نشان می دهند جهنمی در آنجا به راه افتاده است. بیش از 24ساعت در این منطقه آژیر آمبولانس ها و ماشین های آتش نشانی قطع نشده است. حالا حساب کنید پهپادهایی که هزار و 50 کیلومتر را طی نموده اند و به آن نقطه رسیده اند، برایشان رسیدن به ریاض در فاصله 800 کیلومتری سخت است؟ پس یمنی ها ریاض را می توانند شدیدتر و سریع تر بزنند. با وجود این باید گفت سعودی ها در حال نمایش حماقت هستند. سران سعودی جنگی را که عربستان چاره ای جز سرانجام دادنش ندارد، با گران ترین قیمت به نقطه سرانجام می رسانند.

منبع:فرهیختگان

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 314

به "یمنی ها ریاض را هم می توانند بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یمنی ها ریاض را هم می توانند بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید