اسماعیل طلا سقاخانه ای که قرن ها جان بخش زائران خسته و شفا بخش بیماران است

به گزارش مجله تار و سه تار، سقاخانه اسماعیل طلا یکی از بناهای قدیمی حرم امام رضا (ع) است که طی قرن ها زائران حضرت با نوشیدن آب سقانه خانه جان تازه ای می گیرند و شفای بیمارشان را از امام رئوف طلب می کنند.

اسماعیل طلا سقاخانه ای که قرن ها جان بخش زائران خسته و شفا بخش بیماران است

به گزارش گروه رسانه های مجله تار و سه تار، به هرگوشه حرم امام رضا (ع) که سری بزنیم تاریخی پشت آن است و قرن ها عاشقان اهل بیت (ع) حاجات خود را از امام رئوف در هرکدام از این گوشه و کنارها گرفته اند.

سقاخانه اسماعیل طلا یکی از از اماکن قدیمی حرم مطهر امام رضا (ع) و در واقع قدیمی ترین سقاخانه این آستانه نورانی با حدود 3 قرن قدمت است که طی سال های متمادی زائران و مجاوران حضرت با نوشیدن آب از این مکان متبرک جان تازه ای می گیرند و شفای بیماران را از امام رئوف طلب می کنند.

این سقا خانه در مرکز صحن انقلاب قرار گرفته صحنی که قدیمی ترین حیاط حرم است و پیش از این صحن عتیق و یا صحن کهنه به آن گفته می شد. سقا خانه روبروی ایوان طلا و مشرف به ضریح و گنبد مقدس امام رضا علیه السلام است.

این سقاخانه حد فاصل سال های 1144 تا 1145 هجری قمری در زمان سلطنت نادرشاه افشار بنا شد و سنگ مرمری به دستور نادرشاه با ظرفیت 3 کر آب معادل هزار و 130 لیتر در آن قرار گرفت. این سنگ از هرات به مشهد منتقل شد و نقل است در یکی از جنگ ها به غنیمت گرفته شده بود.

در زمان فتحعلی شاه قاجار یکی از سرداران سپاه اسماعیل خان سنگسری نام داشت. روزی بسته ای به عنوان هدیه به دربار فتحعلی شاه رسید و ظاهر قضیه به این صورت بود که در درون این بسته هدیه ای برای پادشاه ارسال شده است اسماعیل خان به این بسته مشکوک شده و فوراً آن را از پادشاه دور کرد که پس از باز کردن، بسته منفجر شد.

فتحعلی شاه به خاطر این هوش و ذکاوت اسماعیل خان دستور داد به اندازه وزنش به او طلا بدهند و اسماعیل خان هم با این هدیه ستون ها و گنبد سقاخانه حرم امام رضا (ع) را طلایی کرد. از آن زمان این سقا خانه با نام سقاخانه اسماعیل طلا معروف شد.

درباره تاریخچه سقاخانه در اسناد این گونه آمده است که از قرن ها قبل نهری از شمال شهر مشهد و از چشمه ای به نام چشمه گیلاس پس از عبور از 6 فرسنگ از بالا خیابان وارد صحن کهنه می شد و حوض ها را پر می کرد و سرریز آن از پایین خیابان خارج می شد.

شکل سقا خانه به این صورت بود که چهار حوض در وسط صحن قرار داشت که این حوزه ها به وسیله آب چشمه پر می شدند تا زائران از آن استفاده کنند. البته به دلیل فصلی بودن این چشمه در ایامی از سال خشک می شد و زائران با مشکلاتی روبرو بودند تا اینکه در سال 1330 چاهی برای تأمین آب حفر شد و چهار حوز جدید هم به عنوان وضوخانه در اطراف آن ساخته شد و به این صورت مشکل آب حرم حل شد.

این بنا تا سال 45 دارای پنجره های آهنی بود که سال 46 تجدید بنا شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم هنگام ساخت رواق دارالحجه در زیر صحن انقلاب بنای سقاخانه بازسازی و مقاوم سازی شد.

بنای کنونی سقاخانه در مرکز صحن انقلاب و روبروی ایوان طلا با پایه هایی از سنگ مرمر و کاشی تزیین شده و گنبد آن هم مزین به کاشی های مطلا است که عاشقان امام رئوف با حضور در این صحن و نوشیدن از آب سقاخانه جانی تازه می کنند و آب گوارای آن را عنوان تبرک می نوشند.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 992

به "اسماعیل طلا سقاخانه ای که قرن ها جان بخش زائران خسته و شفا بخش بیماران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسماعیل طلا سقاخانه ای که قرن ها جان بخش زائران خسته و شفا بخش بیماران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید