انصراف ترامپ از وضع تعرفه روی واردات از مکزیک

به گزارش مجله تار و سه تار، رییس جمهور آمریکا برنامه خود برای وضع تعرفه پنج درصدی روی واردات کالاهای مکزیکی از جمله نفت خام را با اعلام اینکه واشنگتن و مکزیک برای محدودیت مهاجرت از آمریکای مرکزی به آمریکا به توافق رسیده اند، کنار گذاشت.

انصراف ترامپ از وضع تعرفه روی واردات از مکزیک

به گزارش مجله تار و سه تار، ترامپ در توئیت هایی که ارسال کرد، نوشت تعرفه هایی که قرار بود از روز دوشنبه توسط آمریکا روی واردات کالاهای مکزیکی وضع شود، به طور نامحدود معلق شده اند. مکزیک به نوبه خود موافقت کرده است تدابیر جدی برای مهار موج مهاجرت از طریق مکزیک به سوی مرزهای جنوبی آمریکا اتخاذ کند.

تعرفه های پیشنهادی ترامپ مورد مخالفت گسترده صنعت نفت و گاز آمریکا به خصوص پالایشگاه های منطقه گلف کاست قرار گرفته بود. مکزیک منبع اصلی واردات نفت از پالایشگاه های گلف کاست است. در مارس حدود 30 درصد یا بیش از 600 هزار بشکه در روز نفتی که پالایشگاه های گلف کاست وارد کردند از مکزیک بود.

طبق آمار اس اند پی گلوبال پلاتس، تعرفه پنج درصدی حدود سه درصد به قیمت نفت مایای مکزیک اضافه می کند و حاشیه سود پالایش برای پالایشگاه های گلف کاست را به 4.95 دلار در هر بشکه در مقایسه با میانگین فعلی 8.08 دلار در هر بشکه کاهش می دهد. تعرفه 10 درصدی حاشیه سود را به 1.82 دلار و تعرفه 25 درصدی به منفی 7.58 دلار کاهش خواهد داد.

اگر تعرفه های پنج درصدی از روز دوشنبه به اجرا درمی آمدند، طبق تهدید ترامپ تا اکتبر به 25 درصد افزایش پیدا می کردند.

اما مکزیک تصمیم نداشت روی واردات گاز طبیعی آمریکا تعرفه تلافی جویانه وضع کند، زیرا این کشور برای نیرو و صنعت خود به گاز آمریکا وابسته است. اما تعرفه های آمریکا باعث می شد رشد صنعتی مکزیک آهسته شود و تقاضای بخش های تولید و صنعتی این کشور برای گاز کمتر شود.

پلاتس آنالیتیکس برآورد کرده که تقاضای صنعتی مکزیک برای گاز طبیعی در سال 2018 به طور میانگین 2.4 میلیارد فوت مکعب در روز بود که معادل 30 درصد از کل تقاضای گاز مکزیک بود.

بر اساس گزارش پلاتس، آمریکا و کانادا در بیانیه مشترکی اعلام کرد مکزیک متعهد شده است با موج مهاجرت غیرقانونی مقابله کند و حفاظت در مرزهای جنوبی خود را تقویت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 368

به "انصراف ترامپ از وضع تعرفه روی واردات از مکزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف ترامپ از وضع تعرفه روی واردات از مکزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید