ایجاد شناسه برای ثبت سفارش کالاها در دستور کار وزارت صنعت

به گزارش مجله تار و سه تار، در تازه ترین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران، اعضای این کمیسیون با حضور سعید عباسپور مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت به بیان مهم ترین مسائل خود در مورد تخصیص ارز و ثبت سفارش کالا پرداختند. عباسپور در این نشست از دستور کار قرار دریافت ایجاد شناسه برای ثبت سفارش کالاهای وارداتی اطلاع داد.

ایجاد شناسه برای ثبت سفارش کالاها در دستور کار وزارت صنعت

به باور بعضی از واردکنندگان حاضر در این جلسه، در حال حاضر ثبت سفارش کالاها سلیقه ای صورت می گیرد و بروکراسی ثبت سفارش کالا از طرف بانک مرکزی و وزارت صنعت منجر به طولانی شدن فرآیند ثبت سفارش کالا و تأمین ارز از سوی نهادهای ذی ربط می گردد.

مجتبی جلالوندی نایب رئیس اتاق اراک گفت: بسیاری از واردکنندگان که قبلاً پیروز به ثبت سفارش کالاها شدند و ارز هم به آنها تخصیص پیدا نموده است، به دلیل طولانی شدن پروسه تأمین ارز، با افزایش قیمت کالاها روبرو شده اند و همین موضوع موجب شده تا عملاً ارز تخصیص داده شده برای فعالان مالی ضرر محسوب می گردد تا منفعت. در همین زمینه او با با تاکید بر اینکه ثبت سفارش ها شامل قیمت های جدید نمی گردد خواهان ایجاد گزینه ویرایش در سیستم الکترونیکی ثبت سفارشات واردات کالا شد.

محدودیت های تخصیص ارز 4200 تومانی از دیگر مسائلی بود که فعالان حاضر در این نشست به آن پرداختند. به عقیده اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران، محدودیت های ایجاد شده در تخصیص ارز ترجیحی منجر به حذف واردکنندگان خرد شده است.

حذف سقف ثبت سفارش از جمله دیگر مواردی بود که از سوی نماینده انجمن شرکت های واردکننده تجهیزات یارانه مطرح شد. موضوعی که پیش از این از سوی مسئولان وزارت صنعت قول اجرایی شدن آن داده شده بود اما پس از مدتی به فراموشی سپرده شد.

اعضای کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران همچنین خواهان تخصیص ارز با اولویت کالاهایی که در گمرک بلاتکلیف مانده اند، شدند.

اعمال محدودیت بر واردات کالاهای ساخت داخل، تصمیم گیری های لحظه ای، طولانی بودن فرآیند ثبت سفارش و تأمین ارز، عدم وجود وحدت رویه در میان نهادهای مسئول، عدم آشنایی بعضی نهادها با پروسه ثبت سفارش و ... از دیگر مهم ترین موضوعاتی بود که به عنوان جمع بندی از سوی سید محمد جعفری رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات اتاق ایران مطرح شد.

رویکرد وزارت صنعت حمایت از فراوری داخل است

سعید عباسپور مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت نیز با تاکید بر اینکه واردکنندگان و فراوریکنندگان همه در یک جبهه هستند، تعامل را مهم ترین راه چاره مسائل در شرایطی دانست که با عنوان جنگ مالی توصیف می گردد.

او همچینن اظهار داشت: شرایط فعلی عادی نیست و بر مبنای تئوری آشوب در شرایط تحریم بدیهی است که تصمیمات خلق الساعه گرفته گردد.

عباسپور رویکرد وزارت صنعت را حمایت از فراوری داخل عنوان و توضیح داد: این وزارت خانه سیاست های خود را بر مبنای حمایت از این امر قرار داده است. مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت در همین زمینه سیاست ممنوعیت واردات کالاهای ساخت داخل را فرصتی برای رشد فراوری داخل دانست.

او در ادامه پس از شنیدن مسائل واردکنندگان به بیان توضیحاتی پرداخت و اظهار داشت: ایجاد شناسه برای کالاها در دستور کار واقع شده است که همین اقدام، فرآیند ثبت سفارش را آسانتر خواهد نمود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 681

به "ایجاد شناسه برای ثبت سفارش کالاها در دستور کار وزارت صنعت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد شناسه برای ثبت سفارش کالاها در دستور کار وزارت صنعت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید