ایجاد کتابخانه در شهرها و روستاهای شیراز به صورت جدی دنبال شود

به گزارش مجله تار و سه تار، به گزارش خبرنگار خبرنگاران فارس، نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز در سال جاری به ریاست فرماندار شیراز برگزار گشت.

ایجاد کتابخانه در شهرها و روستاهای شیراز به صورت جدی دنبال شود

نخستین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز که به ریاست محمدرضا امیری فرماندار شیراز و با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس و اعضای انجمن برگزار شد، به بررسی آخرین شرایط معین کتابخانه مرکزی شیراز، معین تکلیف کتابخانه صدرا، تفیهان و داریون، سه شهر فاقد کتابخانه شهرستان، پروژه های کتابخانه روستایی شهرستان شیراز و پرداخت اعتبارات نیم درصد کتابخانه های عمومی اختصاص یافت.

فرماندار شیراز در این جلسه با اشاره به اینکه اقدامات خوبی در حوزه کتابخانه های عمومی شهر شیراز از سال گذشته آغاز شده است، بیان نمود: پروژه بهسازی کتابخانه دستغیب، به انتها رسیدن کتابخانه صدرا و پیگیری های زمین کتابخانه مرکزی شیراز اقداماتی است که اجرا شده با این وجود هنوز تا حد مطلوب فاصله بسیار هست. باید در حوزه توسعه فضای کتابخانه ای در شیراز تمرکز شود.

محمدرضا امیری با اشاره به انتخاب شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران گفت: باید به حوزه کتابخوانی در شیراز توجه شود. تامین امکانات و تجهیزات و پیشرفت سخت افزاری کتابخانه ها در کنار توجه به بحث فرهنگی و ترویجی آنها از جمله این اقدامات است.

او با اشاره به اینکه چند پروژه کتابخانه ای در شهرستان شیراز در دست اقدام است گفت: موضوع اساسی و هدف از برگزاری تمامی این جلسات و برنامه ها، ارتقای فرهنگ کتاب، مانوس شدن مردم با کتابخوانی و اندیشه ور شدن عموم است.

فرماندار شیراز با تاکید بر اینکه انجمن کتابخانه های عمومی در برابر جامعه مسئولیت اجتماعی دارند، گفت: اعضای انجمن مباحث کتابخانه ها را با حساسیت دنبال و مطالبه گری کنند.

او با تأکید بر معین تکلیف هرچه سریع تر کتابخانه های عمومی در شهرستان شیراز گفت: اگر مسئله ای برای راه اندازی کتابخانه ها در شهرستان شیراز است سریع تر پیگیری و اعلام شود.

امیری با بیان اینکه هنوز واگذاری ساختمان ارشاد در شهرهای داریون و خان زنیان برای ایجاد کتابخانه صورت نگرفته گفت: این موضوع در جلسه پیشین تصویب شده و باید اجرا شود. درحالی که این دو شهر از خدمات کتابخانه محروم است، ساختمان های دولتی این شهرها بلااستفاده است. اموال دولتی باید برای رفع نیازهای مردم مورد استفاده قرار گیرد .

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان شیراز با اشاره به اینکه مشکل کتابخانه روستای قلات حل شده است، گفت این کتابخانه به زودی تجهیز و افتتاح خواهد شد. پروژه های روستاهای کفترک و تفیهان نیز معین تکلیف شود.

فرماندار شهرستان شیراز با تاکید بر اینکه مشکل اعتبارات کتابخانه ها و شهرداری یک بار برای همیشه به نتیجه برسد، گفت: شهرداری مکلف است سهم کتابخانه ها را پرداخت کنند. نباید به خاطر کم کاری و عدم مشارکت مسئولان، کتابخانه ها و مردم شیراز متضرر شوند. شهرداری نیز متولی فرهنگ شهر هست.

روح الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان فارس نیز در این دیدار با تشکر از پیگیری فرماندار شیراز برای حمایت از حوزه کتابخانه ها، بیان کزد: آرزوی دیرینه مردم شیراز برای کتابخانه مرکزی در حال تحقق است. زمین معین و تایید شده و در حال واگذاری است. پیش نویس قرارداد زمین باید اصلاح شود تا فرایند واگذاری سریع تر انجام شود.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1040

به "ایجاد کتابخانه در شهرها و روستاهای شیراز به صورت جدی دنبال شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد کتابخانه در شهرها و روستاهای شیراز به صورت جدی دنبال شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید