روایت سناتور آمریکایی از سیاست های مالی میلیاردر پسند ترامپ

به گزارش مجله تار و سه تار، سناتور ارشد حزب دموکرات با اشاره به اینکه طی سه سال اخیر ثروت پنج نفر از ثروتمندان بزرگ آمریکا مجموعاً بیش از 100 میلیارد دلار افزایش یافته، تأکید کرد که سیاست های رئیس جمهور کنونی این کشور صرفاً به نفع ثروتمندان است.

روایت سناتور آمریکایی از سیاست های مالی میلیاردر پسند ترامپ

جهت دریافت مشاوره خدمات دانلود کاتالوگ حرفه ای از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

گروه بین الملل خبرنگاران- برنی سندرز نماینده ایالت ورمونت در سنای آمریکا و یکی از نامزدهای احتاقتصادی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، طی یادداشتی در نشریه انگلیسی گاردین با انتقاد از سیاست های اقتصادی دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا، تأکید کرد که این سیاست ها به سود ثروتمندان و به زیان قشر ضعیف و متوسط آمریکاست.

این سناتور باتجربه آمریکایی که بارهای از بی عدالتی اقتصادی در کشورش انتقاد نموده است، در یادداشت خود در گاردین می نویسد:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می گوید اقتصاد این کشور کاملا پررونق، از همواره قوی تر و در تاریخ آمریکا بهترین است. اقتصاد آمریکا برای یک درصد از آمریکایی ها بهتر از این نمی توانست باشد. در سال 2017، ده تن از مدیران ارشد اجرایی شرکت های آمریکایی شاهد افزایش بسیار زیاد میزان دریافتی خود نسبت به سال قبل بودند. جای تعجب نیست که از زمان روی کار آمدن ترامپ ثروت پنج نفر از پولدارترین افراد آمریکا بیش از 100 میلیارد دلار افزایش داشته است. کاملا درست است که در دوران ترامپ اقتصاد بسیار پررونق است، اما فقط برای میلیاردر ها و شرکت های آمریکایی؛ اقتصاد آمریکا برای قشر متوسط و کارگر چندان هم خوب نیست.

آیا به یاد دارید وقتی ترامپ وعده می داد برنامه های اقتصادیاتی که برای ثروتمندان دارد موجب می گردد 4 هزار دلار به جیب خانواده های قشر متوسط ریخته گردد؟ اما این اتفاق نیفتاد و میزان پاداش و فوق العاده ای که از زمان قانونی شدن طرح اقتصادیاتی ترامپ برای کارگران در نظر گرفته می گردد فقط ساعتی دو سنت است. درحالیکه پولدار ها پولدارتر می شوند میلیون ها آمریکایی ساعات بیشتری برای دریافت حقوق کمتر کار می نمایند. این واقعیت شرایط اقتصادی در دوران ترامپ است. در واقع میانگین درآمد کارگران با توجه به میزان تورم نسبت به 43 سال پیش کمتر است. به عبارت دیگر، در شرایطی که هزینه های بهداشت و درمان، دارو، مسکن، مراقبت از بچه ها و تحصیلات دانشگاهی دائما در حال افزایش است، میزان حقوق کارگران با این فرایند همخوانی ندارد. با وجود اینکه آمار رسمی بیکاری نسبتا پایین و حدود 3.9 درصد اعلام شده است، میزان واقعی بیکاری بسیار بالاتر از این مقدار است.

اگر بخواهیم افرادی که دیگر خسته شده اند و از جستجو برای کار دست کشیده اند و همچنین آن هایی که به کاری تمام وقت احتیاج دارند، اما در کاری نیمه وقت مشغول هستند را هم بخواهیم حساب کنیم آمار واقعی بیکاری 7.9 درصد خواهد شد. نکته بدتر اینکه 20 درصد از آمریکایی هایی که در بهترین سال های زندگی شان برای کار کردن هستند، یعنی بین 25 تا 54 سال، بیکار هستند. طبق آخرین آمار و اطلاعات موسسه سیاست اقتصادی، بیش از 25 درصد از جوانان آمریکایی سفیدپوست 18 تا 21 ساله که از دبیرستان فارغ التحصیل شده اند، بیکار هستند. این آمار برای جوانان سیاه پوست حدود 40 درصد و برای اسپانیایی تبار ها نزدیک 27 درصد است.

آقای ترامپ اقتصاد ما در شرایطی است که 80 درصد کارگران حقوقشان کفاف زندگی را نمی دهد و نمی توانند پس اندازی داشته باشند و امیدوارند مریض نشوند یا خودروی آن ها خراب نگردد، اقتصاد ما پر رونق نیست. در شرایطی که 43 درصد از خانوار ها بدون اینکه زیر بار قرض بفرایند توانایی خرید مسکن، غذا، تلفن همراه، مراقبت های پزشکی و حمل و نقل را ندارند، اقتصاد ما در عالی ترین شرایط در تاریخ کشورمان نیست. درحالیکه افرادی که به سن بازنشستگی می رسند از نظر اقتصادی شرایط بدتری نسبت به والدین خود دارند، اقتصاد آمریکا پررونق نیست. وقتی صد ها هزار جوان نمی توانند به دلیل هزینه های بالا به دانشگاه بفرایند، وقتی بیش از 30 میلیون آمریکایی بیمه سلامت ندارند، وقتی از هر پنج آمریکایی یک نفر استطاعت خرید دارو های تجویز شده از سوی پزشک را ندارد و وقتی 40 میلیون آمریکایی در فقر زندگی می نمایند اقتصاد ما قوی ترین نیست. این اقتصادی نیست که بتوان به آن افتخار کرد. در حالیکه اقشار متوسط برای گذران زندگی در کوشش هستند، نابرابری ها در آمریکا از نظر میزان درآمد و ثروت در بیشترین حد نسبت به دهه 1920 به بعد است.

مهمترین واقعیت اقتصادی کنونی این است که طی 40 سال گذشته میزان قابل توجهی از درآمد و ثروت قشر متوسط به جیب ثروتمندترین افراد آمریکا منتقل شده است. سه نفر از ثروتمندترین افراد آمریکا بیشتر از نیمی از آمریکایی ها یعنی 160 میلیون نفر پول و ثروت دارند. نکته دیگر اینکه فاصله میان سفیدپوستان و سیاه پوستان آمریکایی از نظر ثروت طی 50 سال گذشته سه برابر شده است. با وجود نابرابری های زیادی که در میزان درآمد و ثروت وجود دارد، سیاست های ترامپ آمریکا را به سمت راستا کاملا اشتباهی سوق می دهد. این کار قابل قبول نیست، بجای تخفیف اقتصادیاتی به میلیاردر ها و شرکت های بزرگ ما باید از آن ها بخواهیم سهم عادلانه ای در پرداخت اقتصادیات داشته باشند. به جای برنامه های ریاضتی برای اقشار متوسط، کارگر و فقیر ما باید برنامه های ریاضتی برای میلیاردر ها و شرکت های بزرگ چند ملیتی داشته باشیم. بجای قطع کردن یاری های اجتماعی و غذایی سالمندان ما باید این برنامه ها را گسترش دهیم تا هر آمریکایی بتواند با ارزش و منزلتی که لایق آن است، بازنشسته گردد. ما باید همه با هم برای رسیدن به جامعه ای که برای اکثریت کار کند نه تعداد محدودی از افراد کوشش کنیم.

ما باید برای عدالت اقتصادی، اجتماعی، نژادی و زیست محیطی بجنگیم.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 700

به "روایت سناتور آمریکایی از سیاست های مالی میلیاردر پسند ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت سناتور آمریکایی از سیاست های مالی میلیاردر پسند ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید