نخست وزیر جدید مالزی منصوب شد

به گزارش مجله تار و سه تار، ایرنا نوشت: خبرگزاری رسمی مالزی برناما گفت: سلطان عبدالله پادشاه مالزی، محی الدین یاسین دبیرکل حزب برساتو را به عنوان هشتمین نخست وزیر مالزی و جایگزین ماهاتیر محمد منصوب کرده است.

نخست وزیر جدید مالزی منصوب شد

برناما روز شنبه گزارش داد : پادشاه مالزی محی الدین یاسین ,وزیر کشور دولت ماهاتیر محمد را به موجب قانون اساسی و قانون فدرال کشور به عنوان نخست وزیر آینده مالزی منصوب کرده است.

برناما به نقل از بیانیه کاخ پادشاهی مالزی ایستانا نگارا گزارش داد: این تصمیم پس از به دست آوردن نظرات نمایندگان احزاب سیاسی که رهبری احزاب مذکور را برعهده دارند و همچنین نمایندگان مستقل دیوان رایت (مجلس نمایندگان) اتخاذ شده و به نظر می رسد محی الدین یاسین بتواند حمایت اکثریت مجلس نمایندگان را کسب کند.

طبق این گزارش قرار است مراسم ادای سوگند توسط محی الدین یاسین فردا یکشنبه در مجلس نمایندگان مالزی برگزار گردد.

در این بیانیه تاکید شده است: فرایند انتصاب نخست وزیر به تأخیر نمی افتد زیرا کشور، به خاطر رفاه ملت به دولت نیاز دارد.

برناما به نقل از احمد فاضل یکی از مقام های کاخ پادشاهی گزارش داد: سلطان عبدالله معتقد است که این بهترین راه حل برای همه احزاب است و امیدوار است که این امر به بحران سیاسی انتها دهد.

وی اضافه نمود: ایستانا نگارا امروز فهرست کاندیداهای پست نخست وزیری را از رؤسای احزاب سیاسی که در دیوان رایت عضو هستند، دریافت کرده بود.

فاضل همچنین گفت: این فرایند پس از فراخوان سلطان عبدالله به روسای احزاب سیاسی و نمایندگان مستقل برای معرفی نخست وزیر آینده این کشور انجام شد.

حزب برساتو روز دوشنبه گذشته پس از استعفای ماهاتیر ائتلاف پاکاتان خارج شد و روز گذشته محی الدین یاسین رئیس کنونی این حزب را به عنوان کاندیدای نخست وزیر معرفی کرده بود.

طبق گزارش برناما ، حزب اسلامگرای پاس ، باریسان نشنال (جبهه ملی) نیز روز گذشته با صدور بیانیه هایی جداگانه از محی الدین یاسین به عنوان نخست وزیر آینده مالزی حمایت کردند.

درعین حال ماهاتیر محمد نخست وزیر موقت مالزی نیز امروز صبح گفت : درصورتی که حمایت اکثریت نمایندگان دیوان رایت یا مجلس نمایندگان را داشته باشد، آماده تشکیل دولت آینده مالزی است.

ماهاتیر محمد 94 ساله صبح شنبه پس از دیدار با تعدادی از رهبران ائتلاف پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) با صدور بیانیه ای تاکید کرد درصورتی که حمایت عددی(اکثریت نمایندگان مجلس این کشور داشته باشد، برای تشکیل دولت بعدی باز می گردد.

ماهاتیر محمد در هفته گذشته به طور ناگهانی استعفای خود را تسلیم پادشاه این کشور کرد و پس از آن از سوی سلطان عبدالله به عنوان نخست وزیر موقت این کشور تا تشکیل دولت آینده مشخص شد.

پس از این اقدام حزب برساتو گفت که از ائتلاف پاکاتان هاراپان که دولت کنونی را تشکیل داده خارج خواهد می گردد که این اقدام سبب شد تا دولت از اکثریت بیافتد.

براساس وعده های انتخاباتی قرار بود انور ابراهیم رئیس حزب عدالت مردم که از اعضای پاکاتان هاراپان است پس از دوسال از دوره نخست وزیری ماهاتیر جایگزین وی گردد اما این ائتلاف در جدیدترین تصمیم خود خواستار تداوم نخست وزیری توسط ماهاتیر شده بود.

پاکاتان هاراپان یا ائتلاف امید پیش از انتخابات سراسری سال 2018 تحت رهبری ماهاتیر محمد تشکیل شد این ائتلاف توانست دولت نجیب رزاق را در انتخابات شکست دهد و ماهاتیر را به عرصه قدرت در مالزی بازگرداند.

این ائتلاف متشکل از احزاب عدالت مردم (PKR)، اقدام دموکراتیک (DAP) حزب اصلی چینی تبارهای مالزی، اعتماد ملی (Amanah) و حزب بومی تباران مالزی یا برساتو حزب تازه تأسیس ماهاتیر است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 753

به "نخست وزیر جدید مالزی منصوب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر جدید مالزی منصوب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید