همدستی سازمان ملل با ائتلاف سعودی در ایجاد بحران سوخت در یمن

به گزارش مجله تار و سه تار، ائتلاف سعودی با توقیف کشتی های حامل سوخت در بندر الحدیده، به دنبال ایجاد بحران سوخت در یمن و اعمال فشار به دولت نجات ملی است.

همدستی سازمان ملل با ائتلاف سعودی در ایجاد بحران سوخت در یمن

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، ائتلاف عربستان سعودی با توقیف کشتی های حامل سوخت در دریای سرخ مانع از ورود این کشتی ها به بندر الحُدیده می شوند.

عمار الاضرعی، مدیر اجرایی شرکت نفت یمن در دولت نجات ملی این کشور گفت ائتلاف متجاوز به یمن 22 کشتی حامل سوخت و مشتقات نفتی را متوقف نموده و تنها به دو کشتی اجازه پهلو دریافت در بندر مذکور را داده است.

این مسئول یمنی در گفت وگو با شبکه الجهته گفت که مقدار بنزین و گازوئیل وارد شده به بندر الحدیده، فقط کفاف پنج روز را می دهد و مخازن و ایستگاه های سوخت خالی شده است.

اضرعی در باره برطرف توقیف دو کشتی مذکور نیز گفت که این اقدام ائتلاف سعودی برای این بود که سازمان ملل متحد بیش از این شرمسار نگردد؛ چرا که تمامی کشتی ها اجازه ترخیص این سازمان را دارند.

او گفت که شرایط سوخت در یمن به دلیل کارشکنی ائتلاف متجاوز سعودی، وارد مرحله اضطراری شده است و این در حالی است که هزینه سوخت و حمل 20 کشتی توقیف شده از قبل پرداخت شده و به بانک های امارات واریز شده است.

مدیر اجرایی شرکت نفت یمن گفت که ما در دولت نجات ملی انتظار داشتیم که سازمان ملل به وظیفه انسانی خود عمل نموده و به کشورهای متجاوز به یمن برای برطرف توقیف کشتی ها فشار بیاورد.

وی ادامه داد: کمیته های نظارتی سازمان ملل در جیبوتی یکی از موانع اصلی ارسال سوخت به یمن هستند؛ چرا که عمداً در این فرآیند تاخیر می نمایند و بعضی مواقع، این تاخیر هفت الی نه روز طول می کشد و هزینه تاخیر نیز متوجه بازرگانان می گردد.

بندر الحدیده از دسامبر 2019 طی توافق استکهلم بین دولت نجات ملی یمن و دولت مستعفی به سازمان ملل واگذار شد تا ضمن نظارت بر ورود و خروج در این بندر، بهانه های ائتلاف سعودی مبنی بر ارسال سلاح از این بندر برداشته گردد و سازمان ملل بر این بندر یمنی که 70 درصد واردات به یمن به وسیله آن انجام می گردد، نظارت داشته باشد.

به رغم این توافق، ائتلاف متجاوز به مفاد آن پایبند نبوده و با سنگ اندازی در جهت حمل و نقل در این بندر، فشار را بر دولت نجات ملی بیشتر کند تا آنچه را که در طول بیش از پنج سال و سه ماه لشکرکشی به دست نیاورده، با تحریم و محاصره بدست بیاورد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1032

به "همدستی سازمان ملل با ائتلاف سعودی در ایجاد بحران سوخت در یمن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همدستی سازمان ملل با ائتلاف سعودی در ایجاد بحران سوخت در یمن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید