همه دارو های بیهوشی مصرفی در کشور استاندارد است

به گزارش مجله تار و سه تار، رئیس دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب با اشاره به اینکه جراحی قلب و بیهوشی در همه سنین امکان پذیر است، گفت: همه دارو های بیهوشی که در کشور استفاده می شود استاندارد های لازم را دارد.

همه دارو های بیهوشی مصرفی در کشور استاندارد است

به گزارش گروه اجتماعی مجله تار و سه تار، علیرضا دنیاگیری فرد، فلوشیپ بیهوشی قلب و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آستانه برگزاری دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب که در روز های 13 تا 15 آذرماه سال جاری برگزار می شود، گفت: جراحی قلب و بیهوشی در همه سنین امکان پذیر است؛ چرا که برخی از افراد به صورت مادرزادی دچار مشکل قلبی هستند و بلافاصله پس از تولد باید جراحی شوند.

وی ادامه داد: در برخی از افراد نیز این مسئله در سنین 1 تا 4 سالگی بسته به نوع بیماری و مشکل انجام می شود و حتی برخی از بیماری های مادرزادی قلب در سنین بزرگسالی شناخته شده و آن زمان نسبت به درمان و جراحی آن اقدام خواهد شد.

رئیس انجمن بیهوشی قلب ایران افزود: جراحی قلب و بیهوشی در سالمندان و افراد بالای 80 سال نیز انجام می گیرد که البته بستگی به شرایط فرد و نوع بیماری داشته و این مسئله در افراد مختلف متفاوت است.

دنیاگیری فرد درباره اینکه گفته می شود دارو های بیهوشی چینی به بازار آمده و سبب بروز مسائلی برای بیماران شده است، گفت: این مسئله صحت ندارد و تنها یک تصور اشتباه است؛ البته کیفیت دارو های بیهوشی با یکدیگر متفاوت بوده، ولی همه دارو هایی که در این زمینه در کشور استفاده می شود استاندارد های لازم را دارا است و جای نگرانی در این زمینه نیست.

وی گفت: مجموعه شرایط شناخته شده می تواند به آسیب مغزی بیمار حین بیهوشی قلب منجر شوند که در جراحی قلب مشکل آسیب مغزی بیشتر امکان وقوع دارد؛ چرا که به دلیل خارج شدن خون و قرار دریافت آن ها بر روی پمپ قلبی- ریوی احتمال میکرو آمبولی و آمبولی پلاک خون وجود دارد که این مساله می تواند سبب بیدار نشدن بیمار پس از بیهوشی، مسائل عصبی و یا حتی مرگ مغزی و کما شود.

رئیس دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب ایران ادامه داد: آمار مرگ و میر بیماران نیاز به بیهوشی قلب در دنیا کمتر از یک درصد است که کشور ما نیز آمار متفاوتی در این زمینه ندارد.

دنیاگیری فرد در باره هزینه های دارو های بیهوشی، گفت: با اجرای طرح تحول سلامت در حال حاضر مشکل مالی برای بیماران جهت تامین و تهیه دارو وجود ندارد و کمبود دارویی چندانی نیست؛ البته ممکن است برخی دارو ها با تاخیر به کشور وارد شود که مدیریت لازم در این زمینه توسط وزارت بهداشت اجرا شده است.

وی بیان داشت:استفاده از ابزار های پیشرفته حائز اهمیت است و تحریم و گرانی ها سبب شده که مراکز درمانی کمتر جهت خرید این دستگاه ها استقبال نشان دهند و این مسئله می تواند کیفیت خدمات ارائه شده را کمتر کرده و برای بیماران آسیب زا باشد.

رئیس دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب ایران با اشاره به اینکه در حال حاضر همه مراکز جراحی قلب کشور دارای فلوشیپ بیهوشی قلب هستند، گفت: اعمال جراحی قلب بسیار پیچیده بوده و بیهوشی آن نیز متفاوت از جراحی های عادی محسوب می شود و به میزان قابل توجهی با سایر بیهوشی ها تفاوت دارد؛ چرا که حمایت قلبی و ارگان های مختلف در این نوع جراحی متفاوت بوده که باید برای بیمار اقدامات پیشرفته بیهوشی انجام گیرد.

دنیاگیری فرد درباره اینکه بیماران در خصوص انجام بیهوشی قلب چقدر می توانند اطمینان خاطر داشته باشند، گفت: کشور ایران در این زمینه در میان کشور های منطقه پیشرو است و موفقیت های زیادی حاصل شده و با کشور های پیشرفته به جلو می رود.

وی افزود: خوشبختانه امروزه با تکنولوژی و دانش جدید، خطرات بیهوشی قلب به شدت کاهش یافته و عوارض نیز بسیار اندک شده است؛ البته گاهی مواقع ممکن است عوارضی در برخی از بیماران با شرایط خاص ایجاد شود که همین میزان نیز قابل درمان است.

رئیس دومین کنگره بین المللی بیهوشی قلب ایران گفت: در حال حاضر ایران در زمینه پیوند از جمله پیوند قلب موفقیت های بزرگ و پیشرفت های چشمگیری داشته و از پیشگامان این خدمت در منطقه است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 448

به "همه دارو های بیهوشی مصرفی در کشور استاندارد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه دارو های بیهوشی مصرفی در کشور استاندارد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید