وزیر خارجه عربستان: دست ما برای صلح با ایران دراز است

به گزارش مجله تار و سه تار، فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان سعودی در تغییر لحن و موضعی آشکار گفته است که ریاض از صلح با ایران استقبال می نماید؛ اما این تهران است که به توافقات خود پایبند نیست. این در حالی است که وزیر خارجه ایران بارها اعلام نموده که آماده مذاکره با عربستان است اما هیچ واکنش مثبتی دریافت ننموده است.

وزیر خارجه عربستان: دست ما برای صلح با ایران دراز است

فرحان در مصاحبه ای با شبکه العربیه مدعی شد: دست ما برای صلح با ایران دراز است؛ اما ایران به توافقات خود پایبند نیست.

او اضافه کرد: درخواست گفت وگوی ایران بی فایده و با هدف وقت کشی و فرار از بحران هایش مطرح شده است.

این ادعا در حالی مطرح می گردد که ایران بارها آمادگی خود را برای گفت وگو با ریاض اعلام نموده؛ اما این سعودی ها بودند که از مذاکره طفره رفته اند.

وزیر خارجه عربستان سعودی درباره برجام نیز گفت: ما با آمریکا درخصوص توافق با ایران رایزنی خواهیم کرد تا توافق قوی باشد.

بن فرحان همچنین اظهار کرد که ضعف توافقات سابق به خاطر عدم هماهنگی با کشورهای منطقه است. کشورهای اروپایی متوجه نواقص توافق قبلی با ایران شده اند.

او درباره روی کار آمدن بایدن گفت: روابط ما با آمریکا محکم و منافع ما مشترک است. ما با دولت های آمریکا خواه جمهوریخواهان باشند یا دموکرات تعامل داریم.

فرحان که لحن ملایمی در مقایسه با زمان دولت دونالد ترامپ داشت، در خصوص رویکرد دولت جدید آمریکا در قبال جنگ یمن گفت: ما معتقدیم که اگر دولت بایدن پرونده [جنگ در یمن] را ارزیابی کند، خواهد دید که اهداف پادشاهی سعودی و ائتلاف [عربی ضد یمن] با اهداف دولت بایدن در این پرونده به کلی مطابق است.

بن فرحان در ادامه مدعی شد: زیرا همه ما به دنبال توقف نهایی جنگ و آتش بس فراگیر و پس از آن به شروع فرایند سیاسی هستیم. مانع اصلی، ائتلاف نیست بلکه حوثی ها هستند و ما می توانیم با دولت بایدن در این ارتباط به شکل مثبت و خیلی خوب هماهنگ باشیم.

او از اقدام رئیس جمهور سابق آمریکا در واپسین لحظات دولت چهارساله اش در تروریست خواندن انصارالله یمن تمجید و دفاع کرد و گفت که این جنبش مستحقق چنین اقدامی بود. بن فرحان ابراز امیدواری کرد که چنین تصمیم و اقدامی، انصارالله را مجبور به مشارکت در فرآیند سیاسی یمن بکند.

تا دو ماه دیگر جنگ ائتلاف مشترک عربستان سعودی و امارات عربی متحده علیه یمن وارد هفتمین سال خود خواهد شد که نتیجه آن برای عربستان رسوایی نظامی و سیاسی و ویرانی و کشتار برای مردم یمن بوده است.

وزیر خارجه عربستان درباره سوریه نیز مدعی شد: حامی کوشش ها برای دستیابی به راه چاره مسالمت آمیز هستیم.

او درباره شرایط لبنان هم گفت: لبنان بدون اصلاحات سیاسی و کنار گذاشتن شبه نظامیان حزب الله شکوفا نخواهد شد.

پیشنهاد قطر و استقبال ایران

اخیرا در تحولی تازه پس از روی کار آمدن بایدن محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواسته که با ایران گفت و گو نمایند. او همچنین از آمادگی کشورش برای میانجی گری در راستای برگزاری نشستی میان ایران و اعضای شورای همکاری خلیج فارس خبر داده است.

وزیر خارجه قطر با تاکید بر این که کشورش معتقد است این اتفاق باید رخ دهد، گفت که سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس هم چنین تمایلی دارند. اظهارات وزیر خارجه قطر مبنی بر اینکه سایر اعضای شورای همکاری خلیج فارس هم چنین تمایلی دارند نشان می دهد که کم کم اجماعی در بین این کشورها در زمینه تعامل با تهران در حال شکل گیری است.

به همین دلیل وزیر امور خارجه کشورمان در توییتی، از درخواست وزیر خارجه قطر برای مذاکره با کشورهای عربی استقبال کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز سه شنبه در توییتی نوشت: از فراخوان برادرم وزیر خارجه{قطر} محمدبن عبدالرحمان آل ثانی برای برقراری گفت وگوهای فراگیر در منطقه مان استقبال می کنیم. همانطور که به طور پیاپی تاکید نموده ایم، راهکار چالش های مان در همکاری برای تشکیل مشترک یک منطقه قدرتمند، صلح آمیز، باثبات و کامیاب و رها از هژمونی منطقه ای و جهانی نهفته است.

قطر چندی پیش روابطش را با عربستان از سر گرفت و عربستان تمام محدودیت ها علیه این کشور را لغو کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1414

به "وزیر خارجه عربستان: دست ما برای صلح با ایران دراز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه عربستان: دست ما برای صلح با ایران دراز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید