گاز، مصرف مازوت در نیروگاه های تهران را به صفر رساند

به گزارش مجله تار و سه تار، مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران اظهار داشت که مصرف مازوت نیروگاه های پایتخت به صفر رسیده است و سوخت اصلی آن ها از گاز طبیعی تامین می شود.

گاز، مصرف مازوت در نیروگاه های تهران را به صفر رساند

به گزارش شانا به نقل از وزارت نیرو، یعقوب روحی در این باره گفت: هم اکنون سوخت اصلی سه نیروگاه دولتی تهران (بعثت، ری و طرشت) گاز طبیعی است و فقط در ایام محدودی از سال در نیروگاه ری به دلیل محدودیت تامین گاز و برای حفظ پایداری شبکه و خاموش نشدن ناخواسته از گازوئیل آن هم در حجم محدود استفاده می شود.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر با توجه به همکاری همه جانبه نیروگاه های منطقه تهران با سازمان محیط زیست و همسو با رعایت الزام های زیست محیطی، استفاده از مازوت در چرخه تولید نیروگاه بعثت نیز حذف شده است و با هماهنگی های انجام شده برای ضرورت تامین برق مورد نیاز منطقه جنوب شهر تهران گاز به این نیروگاه تخصیص می یابد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران یادآور شد: افزون بر اقدام های انجام شده برای بهبود آلایندگی نیروگاه بعثت، برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه سیستم استحصال گاز co2 (گاز گلخانه ای) از اگزوز واحدهای بخار در این نیروگاه نصب شده است که با استفاده از این سیستم، گاز CO2 از اگزوز واحدها جذب و از انتشار آن به محیط زیست جلوگیری می شود.

روحی تاکید کرد: همچنین همسو با الزام های قانونی و تکالیف تعیین شده برای بهبود بازده و تولید برق سبز(سازگار با محیط زیست) پروژه جایگزینی واحدهای فرسوده نیروگاه طرشت و ری در دستور کار است که با توجه به نصب واحدهای جدید با فناوری روزآمد دنیا و بهبود بازده این نیروگاه ها شاهد کاهش قابل توجهی در مصرف سوخت آن ها خواهیم بود.

وی شرح داد: افزون بر نیروگاه های دولتی یاد شده، سوخت اصلی دو نیروگاه خصوصی سیکل ترکیبی شهدای پاکدشت و پرند نیز گاز طبیعی است و در شرایط قطع گاز به صورت محدود از گازوئیل به عنوان سوخت پشتیبان استفاده می کنند و با توجه به فناوری واحدهای نصب شده قابلیت استفاده از مازوت در این نیروگاه ها وجود ندارد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق تهران همچنین گفت: نیروگاه های منطقه تهران همکاری همه جانبه ای با سازمان حفاظت محیط زیست برای اعلام روزانه سوخت مصرفی، ارسال سیگنال های آنالیز دود دودکش ها و بازدید کارشناسان داشته و دارند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1231

به "گاز، مصرف مازوت در نیروگاه های تهران را به صفر رساند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گاز، مصرف مازوت در نیروگاه های تهران را به صفر رساند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید