9 نشانه خاموش بروز مشکل در استخوان ها

به گزارش مجله تار و سه تار، اگر در طول روز زمان زیادی را روبروی رایانه یا تلویزیون سپری می کنید، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید.

9 نشانه خاموش بروز مشکل در استخوان ها

به گزارش مجله تار و سه تار، عصر ایران نوشت: استخوان ها نقش های مختلفی در بدن انسان ایفا می نمایند که از آن جمله می توان به فراهم کردن چارچوبی برای ساختار بدن، محافظت از اندام های داخلی، تکیه گاهی برای ماهیچه ها و ذخیره کلسیم اشاره نمود.

استخوان های انسان همیشه در حال تغییر هستند. استخوان های جدید شکل گرفته و استخوان های قدیمی از بین می روند. زمانی که جوان هستید روند فراوری استخوان جدید در بدن شما سریع تر صورت می گیرد. بیشتر مردم در حدود 30 سالگی به نقطه اوج توده استخوانی خود می رسند. از آن موقع به بعد، تغییر مدل استخوانی ادامه می یابد، اما به طور معمول میزان استخوانی که از دست می دهید بیشتر از استخوانی است که فراوری می گردد. روند تضعیف و از دست رفتن استخوان می تواند موجب بروز بعضی علائم گردد که در ادامه با چند نمونه که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرند، بیشتر آشنا می شویم.

ناخن های شما شنماینده هستند

شکستگی ناخن ها شرایطی ناخوشایند است، اما اگر متوجه شده اید که ناخن های شما بیشتر از حالت عادی دچار شکستگی می شوند، این ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد. شنمایندگی ناخن ها به دلایل مختلفی می تواند شکل بگیرد، اما کمبود کلاژن و کمبود کلسیم دو مورد مهم هستند. کلاژن پروتئینی است که در حفظ سلامت پوست، بافت همبند و اسکلت نقش دارد. با مصرف مواد غذایی مانند توت ها، سبزی های برگدار، سویا و مرکبات می توانید سطوح سالم کلاژن را حفظ کنید.

از سوی دیگر، کلسیم یک ماده معدنی و از ارکان اصلی سلامت استخوان محسوب می گردد. جدا از لبنیات، برای دریافت کلسیم می توانید مصرف سبزی های برگدار تیره، مانند اسفناج و ماهی ساردین را مد نظر قرار دهید. کمبود هر یک از این مواد کلیدی می تواند نتایج منفی برای سلامت استخوان ها و ناخن های شما به همراه داشته باشد.

ورزش نمی کنید

اگر در طول روز زمان زیادی را روبروی رایانه یا تلویزیون سپری می کنید، احتمالاً در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید. انجام ورزش نه تنها به ساخت ماهیچه هایی قوی یاری می نماید، بلکه در ساخت و حفظ استخوان هایی قدرتمند نیز نقش دارد. زمانی که ورزش می کنید، به ویژه هنگام انجام تمرینات قدرتی یا فعالیت های هوازی با یاری وزن بدن مانند بالا رفتن از پله، در واقع به حفظ سلامت استخوان های خود یاری می کنید. اگر در طول روز مجبور هستید زمانی زیادی را پشت میز سپری کنید، هر یک ساعت یک بار از جای خود بلند شده و اندکی پیاده روی کنید، پس از اتمام ساعت کاری پیاده روی کنید و همچنین در صورت امکان زمانی را برای رفتن به باشگاه اختصاص دهید.

لثه های شما عقب نشینی نموده اند

عقب نشینی لثه ها شرایطی لزوماً قابل مشاهده نیست زیرا با گذشت زمان و طی چند سال می تواند رخ می دهد. عقب نشینی لثه ها به واسطه از دست رفتن قدرت و توده استخوانی فک رخ می دهد. استخوان فک لنگری برای دندان های شما است، از این رو، زمانی که ضعیف می گردد، لثه ها می توانند از دندان ها فاصله بگیرند. از دست دادن دندان یکی از نشانه های اصلی عقب نشینی لثه ها است. با افزایش سن، طی معاینات منظم از دندانپزشک خود بخواهید سلامت لثه هایتان را آنالیز کند. حتی اگر با مسئله ای در لثه های خود روبرو نیستید، اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از نخ دندان و مسواک زدن منظم دندان ها را نباید فراموش کنید. با جویدن آدامس نیز می توانید فک خود را تقویت کنید.

کوتاه تر شده اید

متاسفانه، کوتاه شدن قد با افزایش سن یک افسانه نیست. این شرایط به واسطه کاهش توده استخوانی و فرسایش غضروف بین استخوان ها رخ می دهد. کوتاه شدن قد همیشه به معنای آن نیست که استخوان های شما در معرض خطر قرار دارند، اما می تواند به تضعیف ماهیچه های اطراف ستون فقرات اشاره داشته باشد. از آنجایی که استخوان و ماهیچه در یک تیم کار می نمایند و به طور معمول همزمان با افزایش یا از دست دادن قدرت خود روبرو می شوند، این احتمال وجود دارد که از دست دادن ماهیچه با از دست دادن توده استخوانی مرتبط باشد.

از قدرت پنجه ضعیفی برخوردار هستید

گاهی اوقات، باز کردن درب ظرف های شیشه ای کار راحتی نیست، اما اگر متوجه ضعیف تر شدن قدرت پنجه خود نسبت به حالت عادی شده اید، مراجعه به پزشک برای آنالیز سلامت استخوان ها ایده بدی نیست. طی یک مطالعه که با حضور زنان یائسه انجام شد، پژوهشگران متوجه شدند که قدرت پنجه مهم ترین آزمون در معین تراکم کلی مواد معدنی استخوان بوده است. شاید عجیب به نظر برسد، اما ضعف در استخوان های دست شما می تواند نشانه ای از ضعف در نقاط دیگر بدن باشد. تمرینات قدرتی یکی از بهترین گزینه ها برای محافظت از استخوان ها و قدرت پنجه است.

به راحتی با شکستگی استخوان روبرو می شوید

شکستگی استخوان می تواند یک نشانه بزرگ از ضعف و از دست رفتن توده استخوانی باشد. اگر در حوادثی جزئی که نباید به بروز مشکل منجر شوند با شکستگی استخوان روبرو می شوید، این می تواند نشانه اولیه از بیماری پوکی استخوان باشد.

با کرامپ ها، دردهای ماهیچه و استخوان درد روبرو هستید

احساس درد با افزایش سن شرایطی غیر معمول نیست، اما درد می تواند نشانه ای از بروز مسئله ای جدی تر نیز باشد. دردهای مکرر نشانه ای هشدار دهنده از کمبود ویتامین D هستند که می تواند به از دست رفتن استخوان منجر گردد. همچنین، اگر با گرفتگی های مکرر ماهیچه روبرو هستید، این می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین ها و مواد معدنی باشد. گرفتگی های ماهیچه، به ویژه در پاها شایع هستند. گرفتگی ماهیچه های پا که هنگام شب رخ می دهد اغلب نشانه ای از کمبود سطوح کلسیم، منیزیم و یا پتاسیم در خون است. کمبود این مواد مغذی در بلند مدت ممکن است به از دست رفتن استخوان منجر گردد.

از چارچوب بدنی کوچکی برخوردار هستید

افرادی با چارچوب های بدنی کوچک تر احتمال بیشتری دارد به پوکی استخوان مبتلا شوند. این تا حدی به دلیل آن است که آنها از توده استخوانی کمتری برخوردار هستند. اگر در این دسته قرار می گیرید، باید توجه بیشتری به مراقبت از اسکلت بدن خود داشته باشید. ورزش منظم و یک رژیم غذایی سرشار از کلسیم و ویتامین D می تواند به حفظ سلامت استخوان ها یاری کند. همچنین، یک بار در سال برای آنالیز وضعیت استخوان های خود به پزشک مراجعه کنید.

زنی با سطوح کم استروژن هستید

کاهش سطوح هورمون استروژن در بدن - بیشتر طی یائسگی - می تواند اثر منفی بر سلامت استخوان ها داشته باشد. بنابر مقاله ای که در نشریه Arthritis Research & Therapy منتشر شد، راه حلی برای این مشکل وجود دارد. داده های جمع آوری شده از چندین مطالعه نشان داد که از دست رفتن سریع استخوان در زنان پس از یائسگی می تواند به وسیله درمان جایگزینی با هورمون قابل پیشگیری باشد. اگر درباره سطوح هورمونی خود مطمئن نیستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. اگر با سطوح پایین هورمون استروژن روبرو هستید، درمان جایگزینی با هورمون، انجام ورزش با شدت بالا به طور منظم، و دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل و سرشار از کلسیم می تواند روند از دست دادن استخوان را کند سازد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 190

به "9 نشانه خاموش بروز مشکل در استخوان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نشانه خاموش بروز مشکل در استخوان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید