رویکرد جدید در پرداخت تسهیلات به صنایع کردستان

به گزارش مجله تار و سه تار، هیوا محمدپور - دیواندره- خبرنگار: به دلیل صنعتی نبودن کردستان هر روز شاهد افزایش تعداد بیکاران واحدهای تولیدی و فارغ التحصیلان بیکار در کردستان هستیم و به ناچار همه دنبال شغل های پشت میزنشینی هستند و همین موضوع اقتصاد کردستان را نیز ضعیف کرده است.

رویکرد جدید در پرداخت تسهیلات به صنایع کردستان

ایجاد واحدهای تولیدی جدید و ارتقا، بازسازی و تکمیل واحدهای موجود با استفاده از تسهیلات ارزان قیمت و تامین سرمایه در گردش اقتصاد و اشتغال، کردستان را متحول می کند که متاسفانه بیشترین سهم تسهیلاتی که در این راستا پرداخت می شود به استان های برخوردار خواهد رسید. البته مسئولان استان وعده داده اند که روند پرداخت این تسهیلات تسریع می شود.

  • نبود سرمایه در گردش، مشکل اصلی تولید

مدیر یک واحد تولیدی می گوید: مهم ترین مشکل واحدهای تولیدی نبود سرمایه در گردش است. این واحدها نیازمند تسهیلات با بازپرداخت بلندمدت و ارزان قیمت هستند که باید متولیان برای افزایش تولید این مهم را مدنظر قرار دهند. وریا احمدی ادامه می دهد: تولیدکننده نباید دغدغه هزینه های جاری و خرید مواد اولیه را داشته باشد. تولید کننده ای که نتواند مواد اولیه اش را برای چند روز تامین کند با مشکل روبرو خواهد شد و با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و نوسان قیمت ها، شرکت هایی که مواد اولیه ارائه می دهند فقط نقدی کار می کنند.

وی می افزاید: تولیدکننده باید نگاه بلندمدت داشته باشد تا بتواند کار خود را ارتقا بخشد و تولیدات باکیفیت داشته باشد و این نیازمند امنیت سرمایه است که فرد بتواند حداقل برای 5 سال با خیال راحت به کار خود ادامه دهد. احمدی بیان می کند: افرادی که در شهرستان ها سرمایه گذاری و یک واحد تولیدی را راه اندازی می کنند، فقط به اندازه راه اندازی واحد مربوطه سرمایه دارند و بخشی از آن هم تسهیلات بانکی است، بنابراین دولت باید از همان ابتدا این واحدها را حمایت کند.

  • مسائل و راهکارهای تولید

یک کارشناس اقتصاد هم می گوید: همه می دانیم که محدودیت های بین المللی مسائل فراوانی را برای تولید داخلی به وجود آورده و باید به نحوی از این شرایط عبور کرد. رشد اقتصادی کشور در صورت رونق تولید داخلی محقق می شود که نتیجه آن اشتغال زایی و رشد ظرفیت های داخلی در حوزه های مختلف صنعتی است.

محمد شکربیگی ادامه می دهد: با توجه به این که فعالیت های تولیدی سود کمی دارند، باید توسط دولت حمایت شوند؛ برای مثال اعطای وام های کم بهره و یا کاهش اقتصادیات پرداختی توسط کارگاه های تولیدی می تواند از مسائل این کارگاه ها تاحدودی کم کند. برای رونق تولید داخلی لازم است نظام بانکی کشور سامان داده شود و به جای نگاه تجاری بر تسهیلات اعطایی، رویکرد حمایتی داشته باشیم.

وی می افزاید: مهم ترین تهدید برای رونق فعالیت های اقتصادی، موضوع قاچاق کالا به داخل کشور است که می تواند تولید داخلی را از پا درآورد، بنابراین باید اقدامات لازم برای مقابله با قاچاق کالا انجام شود. تحول در بخش های مختلف، کاهش نرخ بیکاری، بهبود اوضاع معیشتی مردم، بهبود اوضاع اقتصادی، تغییر مثبت در نظام بانکی، کاهش تورم، افزایش ارزش پول و... همگی می توانند نتیجه رونق تولید باشند. شکربیگی تصریح می کند: رونق تولید مستلزم انجام برخی اقدامات اساسی است، مانند تغییر محیط کسب و کار به سمت ارتقای تولید، ایجاد فضای رقابت پذیری، داشتن فضای شفاف و بدون فساد در اقتصاد و بسکمک موارد دیگر که در شرایط کنونی رعایت نمی شود.

  • اعطای یارانه سود تسهیلات به واحدهای تولیدی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اظهار می کند: میزان تسهیلات پرداختی به واحدهای تولیدی در کردستان نسبت به کشور کم رنگ تر است و تاکنون تنها 80 میلیارد تومان به واحدهای تولیدی پرداخت شده است. محمد دره وزمی ادامه می دهد: از منابع استانی 10 میلیارد تومان یارانه سود تسهیلات بانکی برای حمایت از صنعت و تولید استان اختصاص داده شده است. هدف از این اقدام کمک به تولید و افزایش اشتغال است. میزان سود تسهیلات بانکی به واحدهای تولیدی 18 درصد و از محل یارانه سود تسهیلات بانکی 8 درصد است که 10 درصد را واحد تولیدی پرداخت می کند.

وی می افزاید: ابتدا 165 واحد برای دریافت تسهیلات یارانه دار به مبلغ 223 میلیارد تومان معرفی شدند که در نهایت 66 واحد به میزان 80 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند. از یارانه سود تسهیلات بانکی تاکنون 5/4 میلیارد تومان استفاده شده و فرصت استفاده از آن تا اواسط شهریور است که اگر استفاده نشود، باید مجددا به خزانه دولت بازگردانده شود.

  • ضرورت پرداخت تسهیلات

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان اظهار می کند: با پرداخت تسهیلات نباید بگذاریم واحدهای تولیدی دچار رکود شوند. سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی مثل آب حیات است و باید همت کنیم روند پرداخت تسهیلات با سرعت ادامه داشته باشد و همه سعی ما این است که سرعت این روند افزایش یابد و تسهیلات به موقع به واحدهای تولیدی برسد. دره وزمی ادامه می دهد: برای بالفعل کردن ظرفیت ها، تولید ثروت، ایجاد اشتغال و ارزش افزوده نیازمند ورود شجاعانه کارشناسان زبده ای هستیم که نظرات خود را دلسوزانه مطرح کنند. کارشناسان به عنوان یک شهروند باید دغدغه توسعه کردستان را داشته باشند و در اظهارنظر خود تردید و تعارف به خرج ندهند.

وی می افزاید: کارشناسان در جایی که می دانند مدیران و متولیان دچار خطا می شوند، آگاهانه و با اطلاعات کافی نظرات خود را بیان کنند و مدیران نیز موظف هستند این نکات را مدنظر قرار دهند. رسالت همه مدیران بهبود واحدهای تولیدی استان و افزایش اشتغال است. وضعیت استان در صورتی تغییر محسوس به خود می بیند که مردم درآمد کافی داشته باشند و ایجاد این درآمد با رونق تولید و ارزش افزوده بیشتر محقق می شود. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان می گوید: وقتی یک واحد تولیدی به صورت مدرن و علمی اداره شود، می توان انتظار داشت که کالای تولیدی آن در بازار مشتری پیدا خواهد کرد و می تواند با تولیدات مشابه رقابت کند.

تولید کالا به صورت سنتی در دنیای پررقابت امروز منجر به شکست خواهد شد، در حال حاضر تولیدکننده نمی تواند به صورت سنتی به تولید ادامه دهد، چراکه هم سلایق مشتریان عوض شده است و هم رقبا لحظه به لحظه با رصد خواسته مشتریان کالاهای به روز تولید می کنند. دره وزمی توجه به مجموع مسائل مرتبط با تولید، نوع تولید و تشخیص خواسته مشتری را کار واحدهای تحقیق و توسعه می داند و بیان می کند: اگر می خواهیم واحد تولیدی ما مواد اولیه را به صورت بهینه مصرف و ارزش افزوده بیشتری ایجاد کند و در ادامه خدمات و تولید کالا باکیفیت تر عمل کند، واحد تحقیق و توسعه باید کارش را به درستی انجام دهد.

وی می افزاید: توجه به نیروی انسانی ماهر و متخصص و بها دادن به نیروی انسانی دارای دانش به روز و برتر از دیگر کارهایی است که باعث ارتقای سطح واحد تولیدی می شود. ما در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان به اهمیت حضور پررنگ واحد تحقیق و توسعه پی برده ایم و تمام تلاش بر این بوده که تحقیق و توسعه را بسط بدهیم و در این راه نیز گام های مهمی برداشته شده است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تصریح می کند: در شرایط حاضر که با روند کاهشی واردات کالاهای غیرضروری روبه رو هستیم، فرصتی برای تولیدکنندگان است که به سمت رونق در بازار بروند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 21 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 218

به "رویکرد جدید در پرداخت تسهیلات به صنایع کردستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویکرد جدید در پرداخت تسهیلات به صنایع کردستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید