متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک

به گزارش مجله تار و سه تار، سازمان انرژی اتمی ایران متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتورت حقیقاتی آب سنگین اراک را منتشر کرد.

متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش حوزه دولت خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سازمان انرژی اتمی ایران متن بیانیه مشترک با آژانس انرژی اتمی چین و دپارتمان انرژی آمریکا را منتشر کرد که به موجب آن باید سندی رسمی مطابق قوانین ملی سه کشور تنظیم و مسئولیت ها و وظایف هرکدام برای مدرن سازی راکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک تعیین گردد.

متن کامل این بیانیه به توضیح زیر است:

آژانس انرژی اتمی چین به نمایندگی از جمهوری خلق چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا به نمایندگی از ایالات متحده آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران (AEOI) در تاریخ 23 شهریور ماه 1394 به منظور مذاکره در خصوص گام های آینده جهت مدرن سازی راکتور اراک مندرج در برنامه جامع اقدام مشترک (24 خرداد 1394- برجام) و قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل در وین دیدار نمودند.

ضمن تأکید بر اهمیت عدم اشاعه، امنیت هسته ای و ایمنی هسته ای و ضرورت همکاری های بین المللی در دستیابی به این اهداف، آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) یاد آوری می نمایند که بر طبق ضمیمه یک برجام، ایران نقش راهنمایی و رهبری به عنوان مالک و مدیر پروژه برای پروژه مدرن سازی اراک (پروژه) با حمایت دیگر شرکت نمایندگان برجام را بر عهده می گیرد.

همچنین آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) یادآوری می نمایند که چین، فرانسه، آلمان، روسیه، ایالات متحده آمریکا به همراه نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست مشترک خارجی و امنیتی (E3، EU+3) متعهد شده اند تا قبل از روز اجرا یک گروه کاری برای به عهده دریافت نقش های مربوط به هریک از آنان در پروژه مذکور با هدف تسهیل در آن مطابق با قوانین ملی خود ایجاد نمایند.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA) و دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) بر آمادگی خودشان برای تشکیل جلسه و ریاست مشترک گروه کاری متشکل از سه کشور اروپائی و سه کشور دیگر به علاوه نماینده عالی اتحادیه اروپا (E3، EU3+3) در رابطه با پروژه برجام تصریح نمودند. سایر کشورهای دارای تخصص هسته ای مرتبط نیز می توانند پس از تصمیم و موافقت همه اعضای گروه کاری و ایران برای ملحق شدن به گروه کاری دعوت گردند.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، به عنوان رئیس مشترک گروه کاری میخواهد تا از طرف گروه کاری برای ارتباطات و هماهنگی با سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) به منظور اجرای پروژه به عنوان رابط اولیه عمل نماید.

آژانس انرژی اتمی چین (CAEA)، دپارتمان انرژی آمریکا (DOE) و سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) قصد دارند تا با یاری یکدیگر برای جمع بندی سریع سند رسمی، به گونه ای که در برجام آمده است و مطابق با قوانین ملی آنها می باشد، مسئولیت ها و وظایف گروه کاری و کانال ارتباطی سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) -آژانس انرژی اتمی چین (CAEA) را با هدف تسریع در تکمیل به موقع پروژه مذکور ایجاد نمایند.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 604

به "متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "متن بیانیه مشترک ایران، چین و آمریکا برای مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید