مقام آمریکایی بر وجود آتش بس 7 روزه با طالبان صحه گذاشت

به گزارش مجله تار و سه تار، بنا به گفته یک مسؤول برجسته آمریکایی در وزارت خارجه این کشور که خواست نامش فاش نشود، آمریکا و طالبان بر سر یک توافق آتش بس یک هفته ای توافق نموده اند.

مقام آمریکایی بر وجود آتش بس 7 روزه با طالبان صحه گذاشت

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات ویزای تحصیلی آمریکا چقدر طول میکشه هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

به گزارش مجله تار و سه تار، خبرگزاری بلومبرگ روز آدینه به نقل از یک مقام برجسته آمریکایی گزارش داد، دو طرف بر سر کاهش تنش و اقدامات خشونت آمیز توافق نموده اند و اگر محقق گردد طرح صلحی که به آمریکا اجازه خواهد داد خروج نیروهایش را آغاز کند، اجرایی خواهد شد.

این مسؤول بدون پرداختن به جزئیات اظهار کرد، کاهش حملات به مدت هفت روز به زودی آغاز خواهد شد.

به گفته این مسؤول، مذاکرات گسترده صلح بعد از مدت آتش بس که طالبان در این مدت دست از حملاتش خواهد برداشت، از سر گرفته می گردد.

این مقام گفت، واشنگتن اوضاع را زیر نظر می گیرد و در صورت عدم نقض آتش بس به مرحله اجرای توافق منتقل خواهد شد.

این مسؤول تاکید نمود: مذاکرات گسترده صلح شامل تمام اراضی افغانستان می گردد و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به توافق با طالبان نگاه مثبتی دارد.

وی افزود: اگر مذاکرات بین آمریکا و طالبان طرح برنامه پیش برود نیروهای آمریکایی ظرف 18 ماه از افغانستان خارج خواهند شد.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا نیز روز پنج شنبه گفت: تنها راه چاره افغانستان توافق سیاسی است و پیشرفتی در این زمینه حاصل شده و ما به زودی اخبار بیشتری در این باره اعلام خواهیم کرد و به آن امیدواریم.

به گفته این مسؤول که در حاشیه کنفرانس مونیخ صحبت می کرد، هنوز توافق کاهش تنش به مدت هفت روز چند روز قبل اعلام شده آغاز نشده اما اجرای آن بسیار نزدیک خواهد بود.

یک رهبر طالبان نیز روز چهارشنبه گفت، اجرای توافق آتش بس روز آدینه خواهد بود.

وی اشاره نمود، توافق کاهش خشونت بسیار دقیق است.

این مقام ادامه داد، این توافق آتش بس شامل کل کشور و نیز مقامات افغانستان خواهد بود.

در پی مذاکرات سخت و سخت بیش از یک ساله بین طالبان و مقامات افغانستان برای خاتمه دادن به طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا این آتش بس موقت حاصل شده است.

این مسؤول آمریکایی گفت: ارتش آمریکا که بین 12 تا 13 هزار سرباز در افغانستان مستقر نموده اجرای توافق را در میدان صورت خواهد داد.

نظامیان آمریکایی و گروه طالبان بر ایجاد کانالی ارتباطی برای حل مسائل که احتمالا که در آینده بروز خواهند کرد، از جمله اقدامات تحریک آمیز طرف های سه گانه که در جهت مانع تراشی در راستا توافق صورت می گیرند، توافق نموده اند.

این مسؤول عالی رتبه آمریکایی گفت: در صورتیکه طالبان به تعهداتش عمل کند ما نیز تعهداتی داریم که مربوط به کاهش نیروهای آمریکایی است که این تعهدات نیز دقیق هستند.

طالبان از مدت ها پیش خواستار خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 736

به "مقام آمریکایی بر وجود آتش بس 7 روزه با طالبان صحه گذاشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام آمریکایی بر وجود آتش بس 7 روزه با طالبان صحه گذاشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید