همه پرسی قرقیزستان؛ چرخش ساختار سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری

به گزارش مجله تار و سه تار، چنانچه همه پرسی روز گذشته قرقیزستان منجر به تأیید اصلاحات قانون اساسی گردد، اختیارات رئیس جمهور به صورت بی سابقه افزایش خواهد یافت.

همه پرسی قرقیزستان؛ چرخش ساختار سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، طی حدود سه دهه استقلال قرقیزستان مردم این کشور روز گذشته برای دهمین بار به منظور شرکت در همه پرسی قانون اساسی پای صندوق های اخذ آراء حضور یافتند.

همزمان با این همه پرسی، انتخابات شوراهای محلی قرقیزستان نیز دایر شد که به این منظور بیش از 2 هزار و 400 شعبه اخذ رأی در داخل و 48 شعبه نیز در خارج از قرقیزستان ایجاد شد. حدود 200 نفر ناظر بین المللی نیز بر جریان همه پرسی نظارت کردند.

همه پرسی در صورت حضور 30 درصد از انتخاب کنندگان معتبر شناخته می شد.

لازم به ذکر است همه پرسی های قبلی طی سال های 1994 (2 دفعه)، 1996، 1998، 2003، 2007، 2010، 2016 و 11 ژانویه 2021 برگزار گردیده و به طور عمده تقویت اختیارات ریاست جمهوری را دنبال نموده اند.

البته در این میان هفتمین همه پرسی قانون اساسی قرقیزستان که در سال 2010 برگزار گردید، مستثنی است. این همه پرسی در پی سقوط دولت قربان بیک باقی اف رئیس جمهور وقت قرقیزستان صورت گرفت و نتایج آن منجر به تغییر نظام سیاسی از ریاست جمهوری به مجلسی شد.

هرچند در قانون اساسی تصویب شده در سال 2010 انجام هر گونه اصلاحات تا سال 2020 ممنوع اعلام شده بود، اما الماس بیک آتامبایف در سال 2016 اقدام به برگزاری همه پرسی جدید کرد که تغییرات جدی در نظام مدیریتی این کشور به همراه داشت و پس از دوره ریاست جمهوری وی قابل اجرا بود. بر اساس آن، نخست وزیر عملا نقش رهبری کشور را عهده دار شده و انتصاب بیشتر مقامات نظیر استانداران، شهرداران و فرمانداران در حوزه اختیارات وی قرار گرفته بود.

مخالفان آتامبایف بر آن بودند که وی این اصلاحات قانون اساسی را به آن خاطر در نظر گرفته است که پس از سرانجام ریاست جمهوری خود در سال 2017 قصد تداوم قدرت با در اختیار دریافت کرسی نخست وزیری را دارد.

در هر صورت با به قدرت رسیدن سارانبای جین بیک اف، اختیارات جدید نخست وزیری که اصلاحات قانون اساسی در نظر گرفته بود، نتوانست به صورت لازم اجرا گردد.

اما چنانچه همه پرسی روز گذشته منجر به تایید اصلاحات قانون اساسی گردد، اختیارات رئیس جمهور قرقیزستان به صورت بی سابقه افزایش خواهد یافت.

طبق قانون اساسی فعلی قرقیزستان، رئیس جمهور فقط برای یک دوره شش ساله انتخاب شده و حق معرفی نامزدی خود برای دفعه بعدی را ندارد. اما در صورت تایید اصلاحات قانون اساسی توسط همه پرسی، سادیر جباراف رئیس جمهور این کشور از حق معرفی نامزدی خود برای دوره دوم نیز برخوردار خواهد شد.

در ضمن بر اساس اصلاحات جدید قانون اساسی قرقیزستان دوره ریاست جمهوری در این کشور دوباره محدود به 5 سال شده و رئیس جمهور با سرانجام دوره اول می تواند برای دوره دوم نیز نامزد انتخابات گردد.

در این راستا برای رئیس جمهور فعلی شرایط استثنایی در نظر گرفته شده، وی پس از سرانجام دوره 6 ساله فعلی می تواند برای دوره دوم پنج ساله نیز نامزدی خود را معرفی کند.

لازم به ذکر است نتایج مثبت این همه پرسی تغییرات جدی در نظام مدیریتی قرقیزستان به بار خواهد آورد و رئیس جمهور از حق مشخص و برکناری نخست وزیر، اعضای دولت، استانداران، شهرداران، فرمانداران و... برخوردار خواهد شد.

قابل ذکر است که طبق اصلاحات قانون اساسی جدید، برکناری نخست وزیر انحلال دولت را در پی نخواهد داشت.

همچنین تعدادی از اختیاراتی که در حال حاضر بین قوای مجریه، مقننه و همچنین رئیس جمهور توزیع شده اند، نظیر ارائه لوایح قوانین به مجلس، مشخص جهت گیری های سیاست داخلی و خارجی، برگزاری انتخابات مجلسی، شوراهای محلی و همه پرسی، انتصاب سفرا و نمایندگی های سازمان های بین المللی و منطقه ای، پس از همه پرسی امروز تقریبا به صورت کامل در اختیار رئیس جمهور قرار خواهد گرفت.

تغییرات دیگری که در قانون اساسی پیش بینی شده است، این است که تعداد نمایندگان از 120 نفر به 90 نفر کاهش یافته و مجلس از حق اعتماد یا رای عدم اعتماد به اعضای دولت محروم خواهد شد.

اصلاحات قانون اساسی که به همه پرسی گذاشته شده مورد انتقاد تعدادی از سازمان های بین المللی و همچنین داخلی قرار گرفته و بر این نکته تاکید شده است که این اصلاحات منجر به بهم خوردن تعادل میان سه قوا خواهد شد.

بنابراین احتمال وقوع تحرکاتی در پی برگزاری همه پرسی بعید نخواهد بود. به خصوص اینکه بیش از همه نهادهای بین المللی غربی و سازمان های محلی همسوی با آنها نسبت به همه پرسی قرقیزستان نظر انتقادی داشته و معتقدند که نتایج مثبت آن منجر به غصب قدرت توسط رئیس جمهور و اطرافیانش خواهد شد.

ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tar-3tar.ir شناسه مطلب: 1519

به "همه پرسی قرقیزستان؛ چرخش ساختار سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه پرسی قرقیزستان؛ چرخش ساختار سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید